Mađarska vs Rumunija
Rumunija je 2,56 puta veća od Mađarske. Mađarska bi stala u Rumuniju oko 2,6 puta.
MađarskaRumunijaMađarska premeštena na Rumuniju · projekcija jednakih površina
0,39×
Mađarska ima 0,39× površine Rumunije. Obrnuto: Rumunija ima 2,56× površine Mađarske.
| Veličina | ||
|---|---|---|
| PovršinaRumunija: 2,56× veća površina | 93.011 km²#108 od 194 | 238.397 km²#81 od 194 |
| Obala | Bez izlaza na more | Ima obalu |
| Kopneni susedi | 7 | 5 |
| Stanovništvo | ||
| StanovništvoRumunija: 2,0× više stanovnika | 9.514.251#97 od 194 · 2025 | 19.020.271#68 od 194 · 2025 |
| GustinaMađarska: 1,28× veća gustina | 102 / km²#86 od 194 | 80 / km²#104 od 194 |
| Gradsko stanovništvoMađarska: 1,35× veći udeo u gradovima | 71%#70 od 192 · 2025 | 52%#129 od 192 · 2025 |
| Stopa fertilitetaPribližno isto dece po ženi | 1,41 po ženi#155 od 192 · 2024 | 1,39 po ženi#159 od 192 · 2024 |
| Rast stanovništvaRumunija: 0,33 p. p. više | −0,50%#180 od 192 · 2025 | −0,17%#169 od 192 · 2025 |
| Stopa natalitetaMađarska: 1,09× veća stopa nataliteta | 8,2 na 1.000#168 od 192 · 2024 | 7,5 na 1.000#177 od 192 · 2024 |
| Stopa mortalitetaMađarska: 1,05× veća stopa mortaliteta | 13,4 na 1.000#8 od 192 · 2024 | 12,8 na 1.000#13 od 192 · 2024 |
| Deca mlađa od 15Rumunija: 1,2 p. p. više | 14,4%#171 od 192 · 2025 | 15,6%#155 od 192 · 2025 |
| Stariji od 65Mađarska: 1,1 p. p. više | 21,2%#19 od 192 · 2025 | 20,1%#32 od 192 · 2025 |
| Neto migracijaRumunija: 0,2 na 1.000 više | −1,7 na 1.000#132 od 192 · 2025 | −1,5 na 1.000#128 od 192 · 2025 |
| Izbeglice u inostranstvuMađarska: 1,38× više izbeglica u odnosu na broj stanovnika | 0,22 na 1.000#99 od 190 · 2025 | 0,16 na 1.000#109 od 190 · 2025 |
| Zdravlje i obrazovanje | ||
| Očekivani životni vekMađarska: 0,2 godine duže | 76,7 godine#68 od 192 · 2024 | 76,5 godine#72 od 192 · 2024 |
| Smrtnost odojčadiRumunija: 1,94× veća smrtnost odojčadi | 3,1 na 1.000 rođenih#164 od 191 · 2024 | 6,0 na 1.000 rođenih#137 od 191 · 2024 |
| LekariRumunija: 1,05× više lekara po stanovniku | 3,46 na 1.000#47 od 178 · 2022 | 3,63 na 1.000#40 od 178 · 2022 |
| Upis na fakulteteMađarska: 1,1× veći upis na fakultete | 60,5%#55 od 145 · 2024 | 55,2%#64 od 145 · 2023 |
| Indeks humanog razvojaMađarska: 0,025 više | 0,870#45 od 190 · 2023 | 0,845#54 od 190 · 2023 |
| Ekonomija | ||
| BND po stanovnikuMađarska: 1,18× veći dohodak po stanovniku | 23.850 US$#50 od 185 · 2025 | 20.190 US$#53 od 185 · 2025 |
| BDPRumunija: 1,74× veća ekonomija | 246,49 mlrd. US$2025 | 428,68 mlrd. US$2025 |
| Grupa dohotka | Visok dohodak | Visok dohodak |
| BDP po stanovniku (PKM)Približno isti BDP po stanovniku | 49.838 US$#44 od 184 · 2025 | 50.895 US$#43 od 184 · 2025 |
| Rast BDP-aRumunija: 0,2 p. p. više | +0,5%#168 od 187 · 2025 | +0,7%#162 od 187 · 2025 |
| InflacijaRumunija: 2,8 p. p. više | +4,4%#47 od 176 · 2025 | +7,2%#33 od 176 · 2025 |
| NezaposlenostRumunija: 1,33× veća nezaposlenost | 4,5%#106 od 178 · 2025 | 6,0%#71 od 178 · 2025 |
| Ekstremno siromaštvoMađarska: 1,29× veći udeo u ekstremnom siromaštvu | 0,9%#88 od 149 · 2017 | 0,7%#98 od 149 · 2023 |
| Nejednakost dohotka (Gini)Mađarska: 0,8 više | 30,6#115 od 149 · 2017 | 29,8#121 od 149 · 2023 |
| Zaposleni u poljoprivrediRumunija: 6,8 p. p. više | 4,1% zaposlenih#138 od 178 · 2025 | 10,9% zaposlenih#107 od 178 · 2025 |
| Zaposleni u industrijiRumunija: 2,1 p. p. više | 30,5% zaposlenih#20 od 178 · 2025 | 32,6% zaposlenih#10 od 178 · 2025 |
| Zaposleni u uslugamaMađarska: 8,9 p. p. više | 65,4% zaposlenih#68 od 178 · 2025 | 56,5% zaposlenih#95 od 178 · 2025 |
| Strane investicijeRumunija: 30,6 p. p. više | -28,4% BDP-a#183 od 184 · 2025 | 2,2% BDP-a#88 od 184 · 2025 |
| IzvozMađarska: 37,1 p. p. više | 72,6% BDP-a#20 od 168 · 2025 | 35,5% BDP-a#83 od 168 · 2025 |
| Vojni izdaciRumunija: 1,12× veći vojni izdaci | 2,0% BDP-a#58 od 155 · 2025 | 2,3% BDP-a#48 od 155 · 2025 |
| Korisnici internetaPribližno isti udeo na internetu | 94%#34 od 184 · 2024 | 91%#47 od 184 · 2024 |
| Mobilni priključciRumunija: 1,14× više mobilnih priključaka | 105 na 100#123 od 191 · 2024 | 120 na 100#82 od 191 · 2024 |
| Energija i životna sredina | ||
| Površina pod šumomRumunija: 1,32× veći udeo šume | 23% kopna#114 od 192 · 2024 | 30% kopna#102 od 192 · 2024 |
| CO₂ po stanovnikuMađarska: 1,2× više CO₂ po stanovniku | 4,46 t godišnje#54 od 185 · 2024 | 3,72 t godišnje#69 od 185 · 2024 |
| Obnovljiva energijaRumunija: 8,3 p. p. više | 15,3%#120 od 190 · 2021 | 23,6%#97 od 190 · 2021 |
| Pristup strujiIsto | 100,0%#1 od 192 · 2024 | 100,0%#1 od 192 · 2024 |
| Zagađenost vazduha (PM2.5)Rumunija: 1,17× veća zagađenost vazduha | 13,7 µg/m³#128 od 191 · 2023 | 16,0 µg/m³#108 od 191 · 2023 |
| Zaštićena područjaRumunija: 2,3 p. p. više | 22,3% kopna#67 od 191 · 2025 | 24,6% kopna#52 od 191 · 2025 |
| Obradivo zemljišteMađarska: 8,8 p. p. više | 45,2% kopna#8 od 190 · 2024 | 36,4% kopna#18 od 190 · 2024 |
| Vodni stresMađarska: 1,07× veći vodni stres | 8,1%#97 od 176 · 2022 | 7,6%#103 od 176 · 2022 |
| PadavineRumunija: 1,08× više padavina | 589 mm#134 od 180 · 2022 | 637 mm#123 od 180 · 2022 |
| Upravljanje i bezbednost | ||
| Politička stabilnostMađarska: 0,30 više | +0,51#70 od 193 · 2025 | +0,21#85 od 193 · 2025 |
| Kontrola korupcijeIsto | 0,00#82 od 193 · 2025 | 0,00#82 od 193 · 2025 |
| Stopa ubistavaRumunija: 1,57× veća stopa ubistava | 0,7 na 100.000#123 od 146 · 2023 | 1,1 na 100.000#99 od 146 · 2023 |
| Država | ||
| Status | Nezavisna država | Nezavisna država |
| Oblik vlasti | Parlamentarna republika | Polupredsednička republika |
| Članstvo | EU, NATO, Šengenski prostor, OECD | EU, NATO, Šengenski prostor |
| Glavni grad | Budimpešta | Bukurešt |
| Valuta | Mađarska forinta (HUF) | Rumunski lej (RON) |
| Službeni jezici | mađarski | rumunski |
| Saobraćaj se odvija | Desnom stranom | Desnom stranom |
| Vremenska zona | UTC+1, letnje vreme UTC+2 | UTC+2, letnje vreme UTC+3 |
| Pozivni broj | +36 | +40 |
| Region | Istočna Evropa, Evropa | Istočna Evropa, Evropa |
Površina: Wikidata. Stanovništvo, dohodak, zdravlje, ekonomija, životna sredina i upravljanje: Svetska banka. Indeks humanog razvoja: UNDP. Oblik vladavine: CIA World Factbook. Rang među 194 nezavisne države. Svi izvori
Zašto se karta iz tvog detinjstva ne slaže
Na Merkatorovoj karti površina raste sa udaljenošću od ekvatora. Mađarska leži na oko 47° s. g. š. i uvećana je 2,16× u odnosu na pravu površinu; Rumunija, na 46° s. g. š., uvećana je 2,06×. Ovde su izobličenja podjednaka, pa Merkator ovaj par prikazuje otprilike tačno. Slika iznad koristi projekciju Equal Earth, u kojoj je svaki kvadratni kilometar nacrtan iste veličine.
Pitanja o ovom poređenju
- Da li je Mađarska veća od Rumunije?
- Ne. Mađarska je 2,56 puta manja od Rumunije. Mađarska ima 93.011 km², a Rumunija 238.397 km².
- Koliko puta Mađarska staje u Rumuniju?
- Oko 2,6 puta: Rumunija ima 2,56× površine Mađarske.
- Zašto Mađarska i Rumunija izgledaju drugačije na Google Maps?
- Karte na internetu koriste Merkatorovu projekciju, koja površinu uvećava sa udaljenošću od ekvatora. Tamo je Mađarska uvećana oko 2,16×, a Rumunija oko 2,06×. Kod ovog para izobličenje je slično, pa Merkator poređenje prikazuje otprilike tačno. Kartavera koristi Equal Earth, u kojoj je svaki kvadratni kilometar nacrtan iste veličine.
- Koja zemlja ima više stanovnika, Mađarska ili Rumunija?
- Rumunija: 19.020.271 stanovnika prema 9.514.251. Gustina naseljenosti: Mađarska 102 po km², Rumunija 80 po km².
- Koja je zemlja bogatija, Mađarska ili Rumunija?
- Po bruto nacionalnom dohotku po stanovniku — Mađarska: 23.850 US$ prema 20.190 US$ (Svetska banka, Atlas metod, 2025), odnosno 1,18× više.
- Gde ljudi žive duže, u Mađarskoj ili u Rumuniji?
- U Mađarskoj: očekivani životni vek pri rođenju je 76,7 godina, prema 76,5 — duži za 0,2 godina (Svetska banka, 2024).
- Kakav oblik vladavine ima Mađarska, a kakav Rumunija?
- Po ustavu, kako ih opisuje CIA World Factbook — Mađarska: parlamentarna republika; Rumunija: polupredsednička republika.