Mađarska vs Slovačka
Mađarska je 90% veća od Slovačke. Slovačka bi stala u Mađarsku oko 1,9 puta.
MađarskaSlovačkaMađarska premeštena na Slovačku · projekcija jednakih površina
1,9×
Mađarska ima 1,9× površine Slovačke.
| Veličina | ||
|---|---|---|
| PovršinaMađarska: 1,9× veća površina | 93.011 km²#108 od 194 | 49.034 km²#127 od 194 |
| Obala | Bez izlaza na more | Bez izlaza na more |
| Kopneni susedi | 7 | 5 |
| Stanovništvo | ||
| StanovništvoMađarska: 1,76× više stanovnika | 9.514.251#97 od 194 · 2025 | 5.413.813#122 od 194 · 2025 |
| GustinaSlovačka: 1,08× veća gustina | 102 / km²#86 od 194 | 110 / km²#78 od 194 |
| Gradsko stanovništvoMađarska: 1,33× veći udeo u gradovima | 71%#70 od 192 · 2025 | 53%#127 od 192 · 2025 |
| Stopa fertilitetaSlovačka: 1,04× više dece po ženi | 1,41 po ženi#155 od 192 · 2024 | 1,46 po ženi#144 od 192 · 2024 |
| Rast stanovništvaSlovačka: 0,35 p. p. više | −0,50%#180 od 192 · 2025 | −0,15%#167 od 192 · 2025 |
| Stopa natalitetaSlovačka: 1,04× veća stopa nataliteta | 8,2 na 1.000#168 od 192 · 2024 | 8,5 na 1.000#162 od 192 · 2024 |
| Stopa mortalitetaMađarska: 1,35× veća stopa mortaliteta | 13,4 na 1.000#8 od 192 · 2024 | 9,9 na 1.000#37 od 192 · 2024 |
| Deca mlađa od 15Slovačka: 1,2 p. p. više | 14,4%#171 od 192 · 2025 | 15,6%#155 od 192 · 2025 |
| Stariji od 65Mađarska: 2,2 p. p. više | 21,2%#19 od 192 · 2025 | 19,0%#35 od 192 · 2025 |
| Neto migracijaMađarska: 4,1 na 1.000 više | −1,7 na 1.000#132 od 192 · 2025 | −5,8 na 1.000#174 od 192 · 2025 |
| Izbeglice u inostranstvuMađarska: 1,83× više izbeglica u odnosu na broj stanovnika | 0,22 na 1.000#99 od 190 · 2025 | 0,12 na 1.000#113 od 190 · 2025 |
| Zdravlje i obrazovanje | ||
| Očekivani životni vekSlovačka: 1,7 godine duže | 76,7 godine#68 od 192 · 2024 | 78,4 godine#48 od 192 · 2024 |
| Smrtnost odojčadiSlovačka: 1,71× veća smrtnost odojčadi | 3,1 na 1.000 rođenih#164 od 191 · 2024 | 5,3 na 1.000 rođenih#141 od 191 · 2024 |
| LekariSlovačka: 1,07× više lekara po stanovniku | 3,46 na 1.000#47 od 178 · 2022 | 3,70 na 1.000#38 od 178 · 2022 |
| Upis na fakulteteMađarska: 1,11× veći upis na fakultete | 60,5%#55 od 145 · 2024 | 54,5%#67 od 145 · 2024 |
| Indeks humanog razvojaSlovačka: 0,010 više | 0,870#45 od 190 · 2023 | 0,880#43 od 190 · 2023 |
| Ekonomija | ||
| BND po stanovnikuSlovačka: 1,11× veći dohodak po stanovniku | 23.850 US$#50 od 185 · 2025 | 26.410 US$#43 od 185 · 2025 |
| BDPMađarska: 1,6× veća ekonomija | 246,49 mlrd. US$2025 | 154,53 mlrd. US$2025 |
| Grupa dohotka | Visok dohodak | Visok dohodak |
| BDP po stanovniku (PKM)Približno isti BDP po stanovniku | 49.838 US$#44 od 184 · 2025 | 49.309 US$#46 od 184 · 2025 |
| Rast BDP-aSlovačka: 0,3 p. p. više | +0,5%#168 od 187 · 2025 | +0,8%#160 od 187 · 2025 |
| InflacijaMađarska: 0,4 p. p. više | +4,4%#47 od 176 · 2025 | +4,0%#55 od 176 · 2025 |
| NezaposlenostSlovačka: 1,2× veća nezaposlenost | 4,5%#106 od 178 · 2025 | 5,4%#80 od 178 · 2025 |
| Ekstremno siromaštvoMađarska: 1,8× veći udeo u ekstremnom siromaštvu | 0,9%#88 od 149 · 2017 | 0,5%#103 od 149 · 2023 |
| Nejednakost dohotka (Gini)Mađarska: 6,8 više | 30,6#115 od 149 · 2017 | 23,8#148 od 149 · 2023 |
| Zaposleni u poljoprivrediMađarska: 1,9 p. p. više | 4,1% zaposlenih#138 od 178 · 2025 | 2,2% zaposlenih#155 od 178 · 2025 |
| Zaposleni u industrijiSlovačka: 4,0 p. p. više | 30,5% zaposlenih#20 od 178 · 2025 | 34,5% zaposlenih#7 od 178 · 2025 |
| Zaposleni u uslugamaMađarska: 2,1 p. p. više | 65,4% zaposlenih#68 od 178 · 2025 | 63,3% zaposlenih#77 od 178 · 2025 |
| Strane investicijeSlovačka: 29,7 p. p. više | -28,4% BDP-a#183 od 184 · 2025 | 1,3% BDP-a#117 od 184 · 2025 |
| IzvozSlovačka: 12,5 p. p. više | 72,6% BDP-a#20 od 168 · 2025 | 85,1% BDP-a#11 od 168 · 2025 |
| Vojni izdaciPribližno isti vojni izdaci | 2,0% BDP-a#58 od 155 · 2025 | 2,0% BDP-a#59 od 155 · 2025 |
| Korisnici internetaMađarska: 1,04× veći udeo na internetu | 94%#34 od 184 · 2024 | 90%#55 od 184 · 2024 |
| Mobilni priključciSlovačka: 1,33× više mobilnih priključaka | 105 na 100#123 od 191 · 2024 | 140 na 100#36 od 191 · 2024 |
| Energija i životna sredina | ||
| Površina pod šumomSlovačka: 1,77× veći udeo šume | 23% kopna#114 od 192 · 2024 | 40% kopna#67 od 192 · 2024 |
| CO₂ po stanovnikuSlovačka: 1,24× više CO₂ po stanovniku | 4,46 t godišnje#54 od 185 · 2024 | 5,51 t godišnje#43 od 185 · 2024 |
| Obnovljiva energijaSlovačka: 2,6 p. p. više | 15,3%#120 od 190 · 2021 | 17,9%#114 od 190 · 2021 |
| Pristup strujiIsto | 100,0%#1 od 192 · 2024 | 100,0%#1 od 192 · 2024 |
| Zagađenost vazduha (PM2.5)Približno ista zagađenost vazduha | 13,7 µg/m³#128 od 191 · 2023 | 13,7 µg/m³#128 od 191 · 2023 |
| Zaštićena područjaSlovačka: 15,2 p. p. više | 22,3% kopna#67 od 191 · 2025 | 37,5% kopna#19 od 191 · 2025 |
| Obradivo zemljišteMađarska: 18,1 p. p. više | 45,2% kopna#8 od 190 · 2024 | 27,1% kopna#36 od 190 · 2024 |
| Vodni stresMađarska: 3,38× veći vodni stres | 8,1%#97 od 176 · 2022 | 2,4%#142 od 176 · 2022 |
| PadavineSlovačka: 1,4× više padavina | 589 mm#134 od 180 · 2022 | 824 mm#105 od 180 · 2022 |
| Upravljanje i bezbednost | ||
| Politička stabilnostSlovačka: 0,16 više | +0,51#70 od 193 · 2025 | +0,67#59 od 193 · 2025 |
| Kontrola korupcijeSlovačka: 0,06 više | 0,00#82 od 193 · 2025 | +0,06#80 od 193 · 2025 |
| Stopa ubistavaSlovačka: 1,57× veća stopa ubistava | 0,7 na 100.000#123 od 146 · 2023 | 1,1 na 100.000#99 od 146 · 2023 |
| Država | ||
| Status | Nezavisna država | Nezavisna država |
| Oblik vlasti | Parlamentarna republika | Parlamentarna republika |
| Članstvo | EU, NATO, Šengenski prostor, OECD | EU, NATO, Evrozona, Šengenski prostor, OECD |
| Glavni grad | Budimpešta | Bratislava |
| Valuta | Mađarska forinta (HUF) | Evro (EUR) |
| Službeni jezici | mađarski | slovački |
| Saobraćaj se odvija | Desnom stranom | Desnom stranom |
| Vremenska zona | UTC+1, letnje vreme UTC+2 | UTC+1, letnje vreme UTC+2 |
| Pozivni broj | +36 | +421 |
| Region | Istočna Evropa, Evropa | Istočna Evropa, Evropa |
Površina: Wikidata. Stanovništvo, dohodak, zdravlje, ekonomija, životna sredina i upravljanje: Svetska banka. Indeks humanog razvoja: UNDP. Oblik vladavine: CIA World Factbook. Rang među 194 nezavisne države. Svi izvori
Zašto se karta iz tvog detinjstva ne slaže
Na Merkatorovoj karti površina raste sa udaljenošću od ekvatora. Mađarska leži na oko 47° s. g. š. i uvećana je 2,16× u odnosu na pravu površinu; Slovačka, na 49° s. g. š., uvećana je 2,3×. Ovde su izobličenja podjednaka, pa Merkator ovaj par prikazuje otprilike tačno. Slika iznad koristi projekciju Equal Earth, u kojoj je svaki kvadratni kilometar nacrtan iste veličine.
Pitanja o ovom poređenju
- Da li je Mađarska veća od Slovačke?
- Da. Mađarska je 90% veća od Slovačke. Mađarska ima 93.011 km², a Slovačka 49.034 km².
- Koliko puta Slovačka staje u Mađarsku?
- Oko 1,9 puta: Mađarska ima 1,9× površine Slovačke.
- Zašto Mađarska i Slovačka izgledaju drugačije na Google Maps?
- Karte na internetu koriste Merkatorovu projekciju, koja površinu uvećava sa udaljenošću od ekvatora. Tamo je Mađarska uvećana oko 2,16×, a Slovačka oko 2,3×. Kod ovog para izobličenje je slično, pa Merkator poređenje prikazuje otprilike tačno. Kartavera koristi Equal Earth, u kojoj je svaki kvadratni kilometar nacrtan iste veličine.
- Koja zemlja ima više stanovnika, Mađarska ili Slovačka?
- Mađarska: 9.514.251 stanovnika prema 5.413.813. Gustina naseljenosti: Mađarska 102 po km², Slovačka 110 po km².
- Koja je zemlja bogatija, Mađarska ili Slovačka?
- Po bruto nacionalnom dohotku po stanovniku — Slovačka: 26.410 US$ prema 23.850 US$ (Svetska banka, Atlas metod, 2025), odnosno 1,11× više.
- Gde ljudi žive duže, u Mađarskoj ili u Slovačkoj?
- U Slovačkoj: očekivani životni vek pri rođenju je 78,4 godina, prema 76,7 — duži za 1,7 godina (Svetska banka, 2024).
- Kakav oblik vladavine ima Mađarska, a kakav Slovačka?
- Isti oblik vladavine po ustavu: parlamentarna republika (CIA World Factbook).